Ciekawostki o Krecie

Wiosna w pełni i wszystkie gatunki zwierząt wybudziły się już ze snów zimowych pracując pełną parą. Jednym z takich gatunków jest znienawidzony przez ogrodników, ale bardzo pożyteczny dla przyrody, mistrz kopania kret. Mimo swojej negatywnej sławy, jego rola w przyrodzie jest bardzo ważna. Kret jest drapieżnym ssakiem, a jego pożywieniem są głównie owady.

W swoich poszukiwaniach, znalazłem ciekawe informacje o tych zwierzątkach.

- Zasięg występowania tego gatunku, jest bardzo szeroki. W Europie nie występuje jedynie na północy oraz w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. Nie znosi również piaszczystych terenów, ponieważ nie można w nich kopać korytarzy.

- Jego długość wynosi mniej więcej 20 centymetrów, waży 120 gramów, a w swoim pyszczku ma aż 44 zęby!

- Kret ma oczy, lecz mają one średnicę mniejszą niż 1 mm i prawdopodobnie nie są czułe na światło. Ma również małe uszy na tyle głowy. Na swoim pysku oraz ogonie posiada długie włosy, która mają za zadanie dodatkowo wyczuwać otoczenie. Są one bardzo czułymi rejestratorami drgań. Jego najmocniejszymi zmysłami są węch i dotyk, które są bardzo precyzyjne. Bez tych zmysłów, kret nie mógłby kopać w ziemi.

-Godne uwagi są jego przednie łapki. Kształtem przypominają one łopatki i są bardzo silnie umięśnione. Ich pazury są zgięte do tyłu. To dzięki nim, krety kopią tak długie i zawiłe korytarze. W jaki sposób zapewnić sobie zdrowy i regenerujący sen

-Na głębokości do pół metra w głąb ziemi, krety tworzą rozległe kompleksy korytarzy. Zawsze w jednym miejscu urządzają gniazdo, które wyściełają mchem oraz trawą. Jest to w pewnym sensie „baza dowodzenia”. Czasami zdarza się, że przy swym gnieździe wykopują dół, w którym ma się gromadzić woda do picia. Gdy kopie, musi gdzieś rozłożyć ziemię oraz doprowadzić tlen do kanału. Właśnie dlatego tworzone są kopce na powierzchni ziemi które dla ludzi mogą być tak denerwujące.

-Blisko jego gniazda, zawsze znajduje się „spiżarnia” w której magazynuje jedzenie. Warzywa które polepszają odporność

-Krety głównie żyją samotnie

-Kret również ma 24 godzinny cykl dnia. Wieczorem zapada w naprawdę głęboki sen i podczas niego nawet chrapie!

-Na powierzchni, krety przebywają naprawdę rzadko, więc dużym wyzwaniem jest jego złapanie. Jednak jeżeli już tam wyjdzie, to porusza się bardzo wolno i ślamazarnie.

-Tak jak każde zwierze pije on wodę, jednak podczas zimy kiedy jest nadal aktywny, wystarczy mu śnieg!

TrenujZdrowie Bartek Baura

HTC One – gigant od tajwańskiego producenta

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Blogger.com
 • Live
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 1. Kret jest bardzo żarłoczny. Na najgorszy czas przygotowuje zapasy: tak umiejętnie okalecza dżdżownice,że pozostają przy życiu, lecz nie mogą uciec i zbite w kłąb oczekują na zjedzenie. Kret w ciągu doby zjada ilość pokarmu prawie równą swemu ciężarowi.Jego rewir łowiecki jest duży i dlatego nie toleruje w nim pobratymców-konkurentów do miski.Zawzięcie wygania intruzów poza granice swych włości.Jednak i kret miewa chwile słabości i czasem robi wyjątek dla samiczki.Jednak małe przychodzą na świat w gnieżdzie usłanym przez matkę i daleko od siedziby niedawnego małżonka, który z równym smakiem połknąłby małe kreciątka,co pierwszy lepszy miot myszy.Kreciątka apetyt dziedziczą po rodzicach i na pół wyrośnięte,opuszczają gniazdo, by rozpocząć samodzielne życie sobków i odludków. Pozdrawiam

Dodaj komentarz


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam protection by WP Captcha-Free