Jak rozpoznać wiek drzewa?

Bardzo lubię spacery i przejażdżki rowerowe po lesie. Najciekawsze są ogromne, stare drzewa. Zastanawiałem się jak określić ich wiek i dlatego przeszukałem wiele książek i stron w Internecie, aby się więcej na ten temat dowiedzieć. Znalazłem mnóstwo informacji, o niektórych z nich postaram się napisać.
Dowiedziałem się, że większość drzew w przeciwieństwie do człowieka, rośnie przez całe życie. Przekrój pnia, obojętnie jakiego gatunku drzewa, daje nam informacje o całej historii rośliny. Specjaliści dendrolodzy potrafią wyczytać z pnia jaki jest wiek drzewa, jak szybko rosło, jaki panował wtedy klimat, a nawet na co drzewo chorowało. Jednak jak te informacje odczytać?

 Jak poznać wiek drzewa?

Najprostszym sposobem jest policzenie słoji na przekroju pnia, albowiem co roku drzewo przyrasta o jeden słój. Liczy się je od środka. Drugi sposób to mierzenie obwodu drzewa. Uważa się, że 2,5 cm obwodu to około jeden rok. Najpierw na wysokości około 1,5 metra nad ziemią mierzymy obwód pnia, a później wynik (w centymetrach) dzieli się przez 2,5 i w ten oto sposób otrzymujemy przybliżony wiek drzewa. Natomiast specjaliści używają jeszcze innego sposobu. Mają oni specjalny „świder ciesielski”( to taki rodzaj korkociągu ;-) ) którym wwiercają się w pień i wydobywają z niego wycinek drzewa. Potem liczą ilość warstw, na tej podstawie określając wiek drzewa.

 Jak poznać w jaki sposób następował wzrost drzewa?

O tym można się również dowiedzieć z przekroju pnia. W klimacie umiarkowanym (czyli w całej Polsce :-) ) każdy słój odpowiada przyrostowi podczas wiosny i lata. Po jaśniejszej warstwie możemy rozpoznać przyrost na wiosnę, natomiast bardziej wąska i zarazem ciemniejsza pokazuje nam przyrost letni i służy zarazem jako warstwa podporowa. Bardzo łatwym sposobem żeby poznać jak rosło drzewo jest spojrzenie na szerokość słoji. Jeżeli drzewo ma wąskie słoje oznacza to, że bardzo powoli rosło w pewnych latach z powodu niewielkiej ilości światła, braku pożywienia, susz, powodzi lub chłodu. Odwrotnie jest z szerokimi słojami które oznaczają szybki wzrost i dobre warunki klimatyczne. Przy obcinaniu gałęzi drzewa można przy okazji poznać co drzewu brakuje czy właśnie ma dobre warunki. Czarne plamy na przekroju mogą wskazywać na poparzenie przez pożar. Oczywiście specjaliści odczytują jeszcze inne różne informacje na temat danej rośliny, ale jest ich tak dużo że bardzo trudno byłoby je wszystkie opisać.

 Obserwacja drzew w lesie może pomóc w wyznaczeniu kierunków świata. Zapewne znacie fakt, że od północy na drzewach, kamieniach i budynkach rośnie mech, ale kierunki można rozpoznać również po słojach? Ta metoda jest bardzo prosta i polega na tym, że gdy obserwujemy w lesie pień po ściętym drzewie, strona po której odstępy między słojami są mniejsze wskazuje na północ.

 Teraz jeżeli czytaliście mój artykuł uważnie będziecie wiedzieli jak rozpoznać wiek drzewa, dowiedzieć się jakie drzewo miało warunki do wzrostu i czy działo się to szybko czy wolno i to wszystko tylko uważnie obserwując słoje na pniu.

 TrenujZdrowie Bartek Baura

A to drzewo? Ile ma lat?

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Blogger.com
 • Live
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 1. Dzieki. Wlasnie tego sukalem :grin: . Super artykul

Dodaj komentarz


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam protection by WP Captcha-Free